Uznał, że jego zatrzymanie było "nielegalne" i "niezasadne"

Sąd w Poznaniu uznał, że zatrzymanie Romana Giertycha było "niezasadne" i "nielegalne". Uwzględnił tym samym zażalenie pełnomocników adwokata. O sprawie poinfomował portal rmf24.pl, powołując się na słowa Jakuba Wendego, pełnomocnika Romana Giertycha. 

 
[Czynności] były niezasadne dlatego, że nie istniały żadne przesłanki do tego, żeby wydać tego typu dyspozycję o zatrzymaniu, doprowadzeniu iprzeszukaniu, a nielegalne dlatego, że powierzono te czynności Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, która to służba nie jest powołana do prowadzenia czynności w tego typu sprawach mówił, cytowany przez rmf24.pl, Wende. 
To kolejna decyzja poznańskiego sądu na korzyść Romana Giertycha. W grudniu 2020 sąd uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec adwokata w związku ze śledztwem ws. nieprawidłowości w spółce Polnord. Sąd orzekł także, że przedstawienie Giertychowi zarzutów było "nieetyczne".
Sąd powiedział, że w tym stanie faktycznym, w tym stanie zdrowia, w jakim znajdował się wówczas pan mecenas Giertych, usiłowanie ogłoszenia mu postanowienia o przedstawieniu mu zarzutów było nieetyczne. Nie tylko niezgodne z prawem, ale nieetyczne - mówił wówczas Wende. Adwokat Roman Giertych jest jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.  Postępowanie prowadzone przez poznańską Prokuraturę Regionalną dotyczy dwóch wątków – zakupu bezwartościowych - zdaniem prokuratury - wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej według śledczych cenie niespełna 27 mln zł. W czasie październikowego zatrzymania Romana Giertycha adwokat trafił do warszawskiego szpitala, po tym jak zasłabł w trakcie przeszukiwania jego domu przez funkcjonariuszy CBA. Obrońcy Giertycha poinformowali, że w czasie prowadzonych z ich klientem czynności prokuratorskich w warszawskim szpitalu Roman Giertych był nieprzytomny i nie doszło do skutecznego ogłoszenia zarzutów wobec adwokata. Prokuratura podała wówczas, że "po skutecznym" przedstawieniu zarzutów wobec Romana Giertycha zastosowano środki zapobiegawcze w postaci 5 mln zł poręczenia majątkowego, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi. W grudniowej rozprawie sąd przychylił się do zażalenia pełnomocników Giertycha i prawomocnie uchylił środki zapobiegawcze.                         
                                                             
https://niezalezna.pl/376024-sad-kolejny-raz-wzial-strone-giertycha-uznal-ze-jego-zatrzymanie-bylo-nielegalne-i-niezasadne                             
                                                                                                 
                                                                                                 
Ps...Porażka wymiaru sprawiedliwości w ocenie czynów i zachowania jakby nie patrzeć byłego posła i ministra. W mojej ocenie staczamy się jako społeczeństwo w otchłań bezradności w załatwianiu wielu spraw i karaniu czynów godzących w nasz kraju. Sąd w Poznaniu, to tak jak sąd w Warszawie, sąd w Gdańsku, sąd we Wrocławiu, sąd w Szczecinie, sąd w Łodzi itd - wszystkie "sprawiedliwe i niezawisłe" i wszystkie rodem z najgłębszej stalinowskiej komuny. Kiedy skończymy ze złodziejami w togach i o zgrozo Orłem na piersiach tych bandytów. Sądy sobie, prawo sobie, każdy rzepkę sobie skrobie. Roztargnieni i złodzieje, trzeciej władzy plewosieje, każdy z kasty w nos się śmieje. Smród, brud, i cuchnące ziewy, na chałacie godło państwa prezentuje kastę draństwa. A babcię za 5gr skazał na karę 300zł. Paranoja i kraj bezprawia nawet przy rządach PiS.