UE ponownie łamie własne traktaty?

Saryusz-Wolski alarmuje

Narzucanie wyboru źródeł energii Państwom Członkowskim UE jest sprzeczne z unijnymi traktatami – alarmuje Jacek Saryusz-Wolski.

Forsowany przez Komisję Europejską plan zielonej rewolucji zakłada radykalne zmiany w kilkunastu obszarach gospodarek państw członkowskich finansowane z kieszeni Europejczyków. Seria dyrektyw „Fit for 55” ma doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w państwach członkowskich. Redukcja emisji CO2 ma sięgnąć 55 proc. do 2030 roku, a do 2050 roku zostać wyzerowana i zapewnić Europie neutralność klimatyczną.

Coraz częściej pojawiają się krytyczne głosy, że radykalna dekarbonizacja może uderzyć a najuboższe państwa Unii Europejskiej.

Do sprawy odniósł się europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. "Narzucanie WYBORU ŹRÓDEŁ ENERGII Państwom Członkowskim UE jest sprzeczne z:

-art 194 ust 2 TFUE który stanowi że miks energetyczny to ich WYŁĄCZNA KOMPETENCJA

-art 192 ust c) który stanowi że środki wpływające znacząco na wybór między źródłami energii podejmuje Rada JEDNOMYŚLNIE" – przekonuje polityk.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Co mówi Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej?

Przytoczone przez europosła fragment 194 art. Traktatu mówi:

"Bez uszczerbku dla stosowania innych postanowień Traktatów, Parlament Europejski i Rada, stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą, ustanawiają środki niezbędne do osiągnięcia celów, o których mowa w ustępie 1. Środki te są przyjmowane po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Społecznym i Komitetem Regionów. Nie naruszają one prawa Państwa Członkowskiego do określania warunków wykorzystania jego zasobów energetycznych, wyboru między różnymi źródłami energii i ogólnej struktury jego zaopatrzenia w energię, bez uszczerbku dla artykułu 192 ustęp 2 litera c)".

Z kolei cytowany fragment art. 192 głosi:

"1. Parlament Europejski i Rada, stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Komitetem Ekonomiczno-Społecznym oraz Komitetem Regionów, decydują o działaniu służącym osiągnięciu celów określonych w artykule 191, które ma być podjęte przez Unię.

2. Na zasadzie odstępstwa od procedury decyzyjnej przewidzianej w ustępie 1 i bez uszczerbku dla artykułu 114, Rada, stanowiąc jednomyślnie zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, Komitetem Ekonomiczno-Społecznym i Komitetem Regionów, uchwala:

a) przepisy przede wszystkim o charakterze fiskalnym;

b) środki wpływające na:

- zagospodarowanie przestrzenne,

- zarządzanie ilościowe zasobami wodnymi, w sposób pośredni lub bezpośredni wpływające na dostępność tych zasobów,

- przeznaczenie gruntów, z wyjątkiem kwestii zarządzania odpadami;

c) środki wpływające znacząco na wybór Państwa Członkowskiego między różnymi źródłami energii i ogólną strukturę jego zaopatrzenia w energię"                                                                                                         https://dorzeczy.pl/opinie/212167/saryusz-wolski-alarmuje-unia-obchodzi-traktaty.html                                                                                                                                                                                                                                Ps...Przecież to bardzo proste aby odrzucić ten absurdalny i niepraworządny projekt. Przecież tutaj nie chodzi o zdrowe powietrze...to kolejny bat. Teraz jedna wielka niewiadoma, czy miękiszon Morawiecki posłucha mądrego człowieka. Jeśli nie, Polski już nie ma.                                       

kula Lis 70

kula Lis 70 - Zagorzały Antybolszewik herbu Jastrzębiec

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

2.33

liczba ocen: 3

Post jest opublikowany więcej niż dn. Funkcje oceny i komentowania zostały wyłączone.

 • Transformacja energetyczna nie może być wymierzona w polskie rodziny i przemysł

  https://dorzeczy.pl/kraj/206188/transformacja-energetyczna-nie-moze-byc-wymierzona-w-polskie-rodziny-i-przemysl.html

 • UE jest rządzona przez twardogłowych prymitywnych bandytów.

  Oczywiście oficjele UE to tylko marionetki tych naprawdę rządzących zza kulis bandytów.
  Niby cel słuszny ale metody bandyckie... dyktatorskie...
  UE to zamordysta coraz bardziej bezwzględny...a miała być demokracja...i wzajemna pomoc.. a jest zamordyzm, szantaż, karanie, judzenie.. nagonki.. i wszechobecny wyzysk ekonomiczny.
  UE miała pomagać słabszym .. a w istocie jedynie ich doi, tuczy się na nowych koloniach.

  A jak powinno się rozwiązywać problemy dekarbonizacji ?
  po pierwsze nie karami, nie batogiem ale nagrodami i wsparciem..
  Powinny być unijne dotacje na dekarbonizację, unijne wsparcie na projekty alternatywne na restrukturyzację energetyki..

  Nie powinno być kar za CO2 bo uderzają w najbiedniejszych ale nagrody za niską emisyjność (jakieś zwolnienia z jakichś kosztów).
  A finansowanie takiego programu z ogólnoeuropejskiego podatku solidarnościowego na dekarbonizacje.

  To co jest teraz w UE to czysto liberalne dewiacja czyli zwalenie problemu biednych na biednych i wymuszanie batogiem zmian które dla biednych są życiowym dramatem...
  Trzeba liberałów kopnąć w d..pę w UE i wszędzie na świecie ..to są bandyci bez sumienia..
  Mam nadzieję że w Polsce już są kompletnie spaleni.
  Jeszcze ich tylko z samorządów powywalać.

 • @Oscar 09:10:51

  "Oczywiście oficjele UE to tylko marionetki tych naprawdę rządzących zza kulis bandytów."

  Do niczego ma mi się ta informacja przydać ?

  PS. adolf eichmann, reinhard heydrich też byli "tylko" marionetkami hitlera.

 • @werka1321 09:26:52

  "Do niczego ma mi się ta informacja przydać ?"

  Do zrumienia tego co się dzieje..
  Postrzeganie marionetek jak marionetek a nie samodzielnych postaci o własnych poglądach... zmienia optyką i pozwala rozumieć to co pozornie jest nielogiczne i nie wiadomo skąd się bierze.
  Warto wiedzieć kogo marionetki reprezentują, czyje interesy...i wtedy wiele się wyjaśnia. i łatwiej przewidzieć co zrobi marionetka w przyszłości
  .... i wiadomo że marionetka nie naród reprezentuje ale globalnych bandytów i ich interesy.

  Często ludzie myślą "on ma takie poglądy" a g..no... prawda jest taka że on jest tak podwiązany sznurkami do danego animatora którego jest marionetką.
  Bywają ludzie o własnych poglądach i tu warto umieć odróżnić marionetki od ludzi suwerennych w zakresie poglądów.

  Suwerenni są zwykle inteligentni a marionetki ładne wygadane ale w głębszej warstwie głupie...(tak są dobierane... np. Trzaskowski, Gowin, ten Kamysz. z PSLu..)

 • Teraz chyba zrozumiałem...

  Zawsze uważałem że wrzaski na temat oderwania się od dostawa energii z Rosji są motywowane próbą szkodzenia Rosji.
  Teraz zrozumiałem że jest znacznie głębszy, mroczniejszy motyw...
  NSI i NSII w tym kontekście są zbawieniem...

  Otóż by wywołać wojnę z Rosją rękoma wasali oczywiście trzeba mieć zagwarantowane inne niż Rosyjskie źródła energii... i o to chodzi w tych wrzaskach o uniezależnieniu się i szantażu Moskwy.
  Ten szantaż Moskwy polega na tym że nie można wywołać wojny z Rosją w Europie tak by nie uderzyło to w samo centrum Europy zachodniej... i to globalnych bandytów tak boli. ..
  bo jak w takich warunkach przekonać Europę do wojny ?

  W tym kontekście walka z NSI, NS2 budowa portali LNG to w istocie przygotowania do wojny w Europie.
  Jak w tym świetle wyglądają Polsce krzykacze ?
  Czy krzyczą w trybie pożytecznych idiotów, agentów na zlecenia czy też w pełni świadomych uczestników przygotowań do wojny z Rosją ?

  Co na to Narody którym politycy szykują wojnę czynić strategiczne przygotowania infrastruktury do tej wojny ?
  Do tego bazy USA w Polsce..do tego zmiany w infrastrukturze drogowej pod USArmy.. do tego prawo wykluczające jakąkolwiek odpowiedzialność USArmy za zbrodnie i szkody materialne...

  Czy nie widać że tu oszołomy pchają Polskę do wojny a przygotowania są w toku...w tym 250 Abramsów, jakieś gówniane samoloty...

  Polska ma być rzucona na Rosję razem pewnie z banderowcami z Rumunią... i ni by Rosję obić nie bo za słabi razem wzięci...
  ale po to by odciągnąć uwagę Rosji od rozprawy USA z Chinami.
  Nasi "przyjaciele" pozwolą nam zdechnąć w ich interesie w szaleńczej samobójczej szarży na Rosję.

  Naród jak dojrzeje to wymierzy sprawiedliwość tym którzy przygotowują tę wojnę teraz od strony logistycznej, infrastrukturalnej, zbrojeniowej.
  To kolejna zbrodnia przeciw narodowi Polskiemu realizowaną rękoma solidaruchów.

  Niestety naród obudzi się jak będzie już za późno i będziemy mieli wojnę ... a zdrajcy będą opływać w dostatki na dalekim zapleczy albo na innym kontynencie...droga na Zaleszczyki pewnie już po stosownym remoncie..

 • Już zapomniał, jak orzekał TK za jego kadencji? Rzepliński chce kar dla Polski! B. prezes Trybunału: Sankcje muszą być poważne

  https://media.wplm.pl/thumbs/a25/OTYwL3VfMS9jY19lNzdlYy9wLzIwMjEvMTAvMTYvMTIwMC83NjkvNjllYTNkNzUyM2U3NDlkMmE4NmIwYzdlMTc0N2U1YTYuanBlZw==.jpeg


  Oczekuję reakcji UE. Jeśli Polska jest poważnym państwem, to musi być poważnie potraktowana, w tym sensie, że sankcje muszą być poważne - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Rzepliński, odnosząc się do wyroku TK pod przewodnictwem obecnej prezes, Julii Przyłębskiej, o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Ów wyrok Rzepliński określił jako „kuriozalny”, co jest o tyle ciekawe, że sam, w czasach, gdy był prezesem TK, niejednokrotnie podkreślał wyższość prawa krajowego nad unijnym, nadrzędność polskiej konstytucji wobec wszystkich ustaw, a także prawa wspólnotowego. Teraz chce karać Polskę za kontynuowanie linii orzeczniczej przez TK. „Sankcje muszą być poważne”
  Prowadząca wywiad z prof. Rzeplińskim Eliza Olczyk nie wspomniała co prawda, że Trybunał pod jego przewodnictwem, ale także podczas kadencji wcześniejszych prezesów, również orzekał o wyższości prawa krajowego nad unijnym. Zapytała za to, czy były prezes TK. uważa ostatni wyrok za krok w stronę polexitu.

  Ten wyrok jest kuriozalny, zarówno jeśli chodzi o jego treść, jak i tych, którzy go wydali. Unia Europejska nie może nie zareagować w tej sytuacji. Oczekuję jej reakcji. Jeśli Polska jest poważnym państwem, to musi być poważnie potraktowana, w tym sensie, że sankcje muszą być poważne wskazał Andrzej Rzepliński. Rozmówca „Rz” dodaje, że nie wie, jakie to będą sankcje - czy finansowe, czy też np. pozbawienie prawa głosu w Radzie Europejskiej. Dość niedemokratyczne marzenia, jak na słynnego niegdyś obrońcę demokracji…

  Unia to jest wspólnota losów prawie 500 mln ludzi. Bez prawa ta wspólnota nie ma szans na przetrwanie wskazał, nie wspominając jednak, że każde z państw należących do tej wspólnoty ma własne prawo.

  „Sądy Dyscyplinarne były surowe”
  Rozmówca „Rz” podkreślał w wywiadzie, że zawsze ważne było dla niego, aby sędziowie mieli nieskazitelną moralność. Co zatem powiedział o wykroczeniach i przestępstwach (jak np. prowadzenie pojazdu „na podwójnym gazie” czy kradzieże nawet drobnych rzeczy)?

  Są profesorowie prawa, którzy ewidentnie cierpią na kleptomanię, bo nie mogą się powstrzymać przed kradzeniem drobnych rzeczy. Jedyne, co można zrobić w takiej sytuacji, to poprosić takiego profesora, żeby poszukał sobie innej roboty stwierdził były prezes TK. Rzepliński opowiedział także historię pewnej sędzi orzekającej w sądzie dla nieletnich, która ukradła w sklepie flakonik tanich perfum.

  Żartowaliśmy, że mogło być tak, że ona szła jedną alejką w sklepie, a jakiś jej podsądny-drugą. Została ukarana - przeniesiono ją ze Świnoujścia do Ustrzyk Dolnych. Sądy dyscyplinarne były surowe powiedział (chyba zupełnie poważnie).

  Dlaczego Rzepliński chodzi pod sądy?
  W rozmowie z „Rz” Andrzej Rzepliński przyznał, że w czasach, kiedy Donald Tusk był premierem, zdarzyło się, że zwrócił się do niego z prośbą o fundusze na rozbudowę gmachu Trybunału Konstytucyjnego. Tusk obiecał pieniądze, a budynek został rozbudowany w ciągu dwóch lat.

  PiS jest zafascynowane putinowską koncepcją „suwerennej demokracji”. Sędziowie niezależni w tym systemie są tylko tolerowanym elementem, o ile jego zadaniem nie jest ochrona interesów kleptokratów ocenił. Prawnik wskazał, że sędziowie czy prokuratorzy dociekliwi wobec niekonstytucyjnych działań rządzących są „nękani”.

  W sprawie jednego z prokuratorów do tej pory chodzę pod Sąd Najwyższy. Wytoczono mu postępowanie tylko dlatego, że śmiał być niezależny powiedział Rzepliński, nie wskazując, o kogo chodzi, ponieważ sprawa nie przebiła się do mediów, ale było to w 2016 r.

  Pytany, co to znaczy, że chodzi pod SN, odparł:

  No chodzę i stoję, żeby wesprzeć takich nękanych prawników. Czuję się niekomfortowo, kiedy muszę iść pod sąd czy prokuraturę, żeby ich wspierać. A zarazem odczuwam wewnętrzny przymus, żeby tak robić. Szósty rok już tak chodzę (…)uważam, że skoro były prezes sądu konstytucyjnego idzie pod Prokuraturę Krajową czy Sąd Najwyższy, żeby dać świadectwo, to jest to dowód, jak nisko upadliśmy, jak zostaliśmy zdegradowani powiedział.

  Sędzia przyznał, że nie czuł takiego dyskomfortu nawet wtedy, gdy pracując w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka musiał „prowadzić sprawy ludzi, których historiami kryminalnymi się brzydził”. Wspomniał tu m.in. o sprawie Grzegorza Piotrowskiego - mordercy ks. Jerzego Popiełuszki oraz byłego pułkownika SB Adama Pietruszki, który odbywał wyrok 25 lat za nakłanianie do zabójstwa kapelana „Solidarności”. Były prezes TK pochwalił się przy tym, że po otrzymaniu od syna Pietruszki informacji o roli generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka w zabójstwie ks. Jerzego, zwrócił się do prok. Józefa Gurgula, a ten doprowadził do procesu w sprawie ich kierowniczej roli w zbrodni. Na uwagę, że Ciastoń i Płatek zostali uniewinnieni, wskazał:

  To prawda, ale została ujawniona ich rola i mechanizmy działania SB.

  Najsmutniejsze w tym wszystkim nie jest to, że prof. Rzepliński „chodzi pod sądy” od sześciu lat, ale to, że domaga się karania Polski, najwyraźniej zapominając, jak sam orzekał.

  ”Plus Minus”

  Ps...Zabrać mu emeryturę. Natychmiast. Żyd Kaufman aka Rzepliński pokazuje, że została w nim utrwalona w PRL mentalność żydobolszewickiego politruka, a tym samym sowiecka nienawiść do polskiego patriotyzmu! „Sprzedajni sędziowie wszystkich krajów łączcie się!” Wasze główne cele, czyli nieusuwalność i samowładzwo, lukratywna dowolność interpretacji prawa, dziedziczenie funkcji i dożywotnia bezkarność oraz absolutnie władza KASTY nad całym światem jest już bliska osiągnięcia!

 • @kula Lis 70 13:52:55

  Nie mieszałbym do tego PRLu..
  zachowanie Rzeplińskiego to raczej żydowska solidarność..., talmudyczna mentalność, to nie jest patriota Polski to patriota żydowski, talmudyczny a raczej globalnej mafii żydowskiej... to wyjaśnia wszystko...

  Nie moczył bym PRL w żydowskie mafijne sentymenty, metody...
  Oni oczywiście byli w PRLu tak jak są na całym zachodzie i na bliskim wchodzie....ale oni to nie Polska, USA, W. Brytania, Niemcy czy Rosja...
  oni to raczej przebierańcy szkodzący tym krajom.. i Narodom.

  Mafia żydowska to osobna kategoria problemów.
  W PRL żyli jednak głównie Polacy którzy budowali PRL w warunkach totalnego embarga ze strony zachodu. ..a żydzi w Polsce (nie wszyscy) to była wprost V kolumna globalnej mafii w Polsce.. i tak zostało do dzisiaj.
  Polacy nie katolicy, zwolennicy socjalizmu to nie żydzi...to też Polacy.
  takich Polaków w Polsce jest większość (katolików aktywnych z 20% (frekwencja w kościołach), mniejszości narodowych wrogich Polsce z 10% (w tym imigracja banderowska)ale reszta to Polacy (70%) to milcząca pozbawiona przez mafię w Polsce, głosu.. większość narodu..

  Ta większość to Polska właśnie...a katolicy do dzisiaj dodatek do tej większości...wrogie mniejszości to nie Polska ..to Pollin, IV Rzesza czy wielka Ukraina..
  I dlatego Polska jest dzisiaj kolonią mafii.. w koloniach "tybylcy" głosu nie mają.. taka zasada.

 • @Oscar 12:53:14

  "Zawsze uważałem że wrzaski na temat oderwania się od dostawa energii z Rosji są motywowane próbą szkodzenia Rosji.
  Teraz zrozumiałem że jest znacznie głębszy, mroczniejszy motyw..."

  Nikolaj Starikow sugeruje, że główny motyw nie jest związany z Rosją, tylko z agendą klimatyczną. Chodzi o taką podwyżkę cen węglowodorów (i węgla) aby nowe technologie stały się konkurencyjne.

 • @Oscar 15:24:53

  ""tybylcy" głosu nie mają.. taka zasada."

  Warto to zmieniać.

 • @Pedant 08:03:03

  "Chodzi o taką podwyżkę cen węglowodorów (i węgla) aby nowe technologie stały się konkurencyjne."

  Jak technologicznie ma to rozwiązać użytkownik mieszkania ?

 • @werka1321 08:06:56

  "Jak technologicznie ma to rozwiązać użytkownik mieszkania ?"

  Bardzo prosto. Powinien wygrać los na loterii.

 • @Pedant 10:45:00

  Wydaje się Panu, że to zabawne ?

 • @werka1321 10:50:34

  "Wydaje się Panu, że to zabawne ?"

  Pani zapytała się mnie jakie rozwiązanie ja proponuję. To była najlepsza odpowiedź jaką dysponowałem.

  Może ktoś inny ma lepszy pomysł dla Pani Werci?

 • Czy Polska pozwie Niemcy do TSUE?

  https://media.wplm.pl/thumbs/ffb/OTYwL3VfMS9jY183NDM5Ny9wLzIwMjEvMTAvMTgvMTIwMC83NjEvY2VmNTU4MzlkMDNlNDhiYmEyODhmN2RmNTFkMGFlNzQuanBlZw==.jpeg
  Jest wniosek ministra Ziobry: „To w Niemczech w procesie nominacji sędziów decydującą rolę mają politycy”. Zbigniew Ziobro mówi „sprawdzam”! Minister sprawiedliwości zapowiedział, że zwróci się do rządu o to, by skierować do TSUE pozew przeciwko państwu niemieckiemu. Chodzi o skrajnie upolitycznioną procedurę powoływania sędziów za naszą zachodnią granicą. Element polityczny decyduje tam de facto o nominacjach na niemal wszystkich szczeblach sądownictwa. Jako minister sprawiedliwości zwrócę się do polskiego rządu o rozważenie podjęcia procedury prawnej pozwania Niemiec przed TSUE za naruszenie traktatów UE przez upolitycznienie sądownictwa zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdza, że udział polityków w procedurze wyboru władz sądowniczych w Polsce nasuwa wątpliwości co do niezawisłości takich przyszłych sędziów, to w takim razie zadajmy pytanie, jaki ten udział ma wpływ na niezawisłość przyszłych sędziów w Niemczech powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

  https://twitter.com/i/status/1450041212988235777
  Całość tu


  https://wpolityce.pl/polityka/570439-czy-polska-pozwie-niemcy-do-tsue-jest-wniosek-ziobry


  Ps...OSTRO, ZDECYDOWANIE, OTWARCIE, …….. tak trzeba działać w Unii Europejskiej! To samo musi zrobić Premier Morawiecki w Parlamencie Europejskim ! Czekamy na JUTRO!